Yorumlarımı okuyanlar, bu sene beğendiğim filmler olsa da, hiçbir filmin beni geçtiğimiz yıllardaki gibi heyecanlandırmadığını biliyordur. Ben de, ilk kez bu kadar heyecansız bir Oscar töreni izleyeceğim için üzgünüm. Ama madem ki kendi küçücük dünyamda, kocaman laflar ediyorum, 90. Ödül töreni için de bir şeyler yazacağım tabii.
Önce teknik ödül tahminleriyle başlayalım.. Bu sene teknik ödüllerde Dunkirk ve Blade Runner 2049’un yılı olacak. Ben her iki filmi de her açıdan beğendiğimi daha önce yazmıştım. Görüntü yönetmenliği/sinematografide Mudbound zorlasa da, Blade Runner’ın alacağını düşünüyorum. Ses kurgusunda ise Blade Runner ve Dunkirk yarışır, ancak Ses miksajında tek isim Dunkirk bana göre. Kurguda yine Dunkirk derdim ama Baby Driver’ın Bafta’da aldığı ödül burada kesin konuşmama engel oluyor. Prodüksiyon tasarımında bence Blade Runner ama Shape of Water alabilir, Saç ve Makyajda Darkest Hour, kostümde Phantom Thread, özgün müzikte Shape Of Water, özgün şarkıda ise The Greatest Showman.

Bu seneki filmleri çoğunlukla beğenmesem de, aslında hepsinin konusunu, bazılarının ise senaryosunu beğendiğimi söyleyebilirim. Örneğin Shape Of Water aslında harika bir konuyu işliyor, bu kadar kötü bir senaryoyla bir çocuk filmine dönüştürülmeseydi belki de harika bir iş çıkabilirdi. Belki de sadece bundan dolayı, Guilliermo’nun yönetmen ödülünü hakettiğini düşünüyor olabilirim, bu kadar hatalarla dolu bir filmi, çok iyi bir film sanmalarını sağladığı için! Yine Three Billboards, çok iyi ve etkide bırakan bir konu yakalamış, ah keşke nefret ettiğim, insana uzak tavırlar, abartılar bu kadar olmasaydı da ben de aynı tadı alabilseydim.. Ama seveni, ödülü öyle çok oldu ki filmin, özgün senaryo ödülünü de bu filme vereceklerini düşünüyorum. Bana göre ise hem en özgün, hem en iyi özgün senaryo ödülü Get Out’un olmalı. Uyarlama senaryoda ise her yönüyle beğendiğim iki filmden birinin alacağını düşünüyorum ki ikisi de sonuna kadar hakkediyor, Call me By Your Name veya Mudbound.

En İyi Erkek Oyuncu ödülünü Gary Oldman’ın alacağı son derece açık, keşke bir mucize olsa da Timothe Chamalet alsa, yer yerinden oynasa..En İyi Kadın oyuncu ödülünde de tüm işaretler Frances McDormand’ı gösteriyor, ben olsam Sally Hawkings’e verirdim. Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünde tek isim bence Sam Rockwell, yardımcı kadın oyuncu ödülünü ise Allison Janney’e vereceklerini düşünüyorum ama Laurie Metcalf’a verirlerse de hakkıyla alır. En iyi yönetmen ödülü ise, yazmaya elim varmasa da Guillermo Del Toro’ya gidecek. Ben ya Dunkirk’le Christopher Nolan ya da Get Out’la Jordan Peele’e verirdim.

Eveeett gelelim en iyi film ödüllerine. Konusu itibariyle, özellikle Amerika’da halkın büyük ilgisi, ayrıca Golden Globe, Bafta ve bir çok yarışmada topladığı ödüller, Three Billboards Outside Ebbing Missouri’nin alacağını gösteriyor. Ben de alacağına eminim ki haklı yanları da olduğunu kabul ediyorum. Ama, ilk kez bu kadar büyük konuşuyorum, olur da Shape Of Water alırsa, çocukluğumdan beri süren Oscar heyecanım daha da önemlisi saygım çok büyük yara alır. Kim almalıydı sorusuna gelince; Three Billboards ve Shape Of Water dışında hepsinin daha çok hakettiğini düşünüyorum ama tek cevap gerekirse; Call Me By Your Name. Dunkirk veya Mudbound da alsa çok mutlu olurdum ama pek olacağımı sanmıyorum.. Olsun, ben bu sene yine ödül töreninin tadını çıkaracağım. Canım Hollywood’umun en önemli gününü kutlamasını, insanlarının şıklığını, zarafetini, birbirine harika hitaplarını, saygılarını, seyirciye gösterdikleri özeni, seslerini duyurmadaki cesareti, istikrarı, saygınlığı, görkemi, kaliteyi ve işlerini en iyi şekilde yapmış insanların yüzlerindeki mutluluğu doya doya izleyip, seneye aday olacak filmleri bekleyeceğim.
Animasyon filmindeki tahminimi merak ediyorsanız, unutmadım, ama bakın onda çok heyecanlıyım; tek tahmin, tek aday, Coco:)

Son bir not; geçen yıl zarf karıştırma rezaleti nedeniyle zor durumda kalan Warren Beatty ve Faye Dunaway sunacaklar en iyi filmi, Akademi’nin özrü olarak..sadece bu nezakete karşılık ve tabii ki esprileri kaçırmamak için izlenir bu tören!

Herkese iyi seyirler 🙂