Alzheimer hastalığına yakalandığını öğrenen emekli adliye memuru Agah Beyoğlu, yıllardır içinde kalan hayalini gerçekleştirmeye başlar. Hayali, adaletin sağlanamadığını düşündüğü vakalarda, adaleti bizzat yerine getirmektir.
Kitaplarını soluksuz okuduğum, karanlık olsalar da hepsini çok beğendiğim Hakan Günday’ın, senaryosunu yazdığı Şahsiyet, bir seri katilin gözünden, çok da aşina olduğumuz vakaları ele alıyor. İşlediği cinayetlerde ölene değil, öldürene sempati duyuyorsunuz. Her polisiyede olduğu kadar klişeler mevcut ama yazarın geniş bakış açışı ve zekası sayesinde, bir çok Hollywood dizisinden az olduğunu, oldukça özgün bir senaryo olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim. Konusu itibariyle, ülkemiz açısından da oldukça yeni ve cesur bir dizi. Agah Bey’i, Haluk Bilginer canlandırıyor. Dünya sineması ve tiyatrosunda, bir çok başarıya imza atmış olsa da, “Hollywood’da olsaydı da, tüm dünya tanısaydı” dediğim oyuncularımızın başında gelir. Yüz ifadelerindeki doğallığa bakmaya doyamıyorum. Dizinin diğer yıldızı da bence, Cansu Dere. Doğallığı, kameraya oynamaması, abartısızlığı ile gerçekten çok başarılı. Performansına şahit olduğum için, çok mutluyum. Dizide eleştireceğim iki şey var, konsantrasyonumu dağıtan ve izleyicinin gözüne sokulan; ilki Şebnem Bozoklu’nun performansı. Çok kameraya oynuyor, çok rol yapıyor. Daha önce kendisini beğendiğim için, aynı doğallığı görememek beni rahatsız etti. Diğeri ise görüntü yönetmeninin becerisi! Jeneriğinden, sonuna, çok şık görüntüler, kamera açıları var. Eminim bir çok izleyici de izlerken, konudan kopup “vay be ne çekimler” demiştir. Evet çok yetenek, çok da para harcanmış ama bu kadarı fazla! Her araba sahnesinde, kuş bakışı çekime, her yakın yüz çekiminde, türlü değişik açılara ne gerek var? Ama görüntü yönetmeni işini yapmış, dozajı ayarlamak, yönetmenin işidir. Dizinin en taktir ettiğim yanı, süresi. Bence dünyada kimsenin bir diziye daha çok ayıracak vakti yok, olmamalı da. Bölüm başına bir saat ideal, hem çekenler, hem izleyenler için.
Benim keyif aldığım, sağlam temellere dayandığını ve iyi bir polisiye dizisi olduğunu düşündüğüm Sahsiyet’i Puhu Tv’de izleyebilirsiniz.